Surja Namaskara – Pozdrav Suncu

Izvor prane
Surja namaskara je tehnika solarne vizualizacije, niz vežbi koje naš organizam pune kao bateriju, omogućavajući nam da živimo punije i radosnije, i da u radu ispoljavamo kako dinamizam, tako i veštinu. Izgleda da su, pri sastavljanju ove vežbe, postavljena dva glavna cilja: da se održi dobro fizičko zdravlje, kao deo prosvetljenog načina života, i da se izvrši priprema za tehnike kundalini joge i duhovno buđenje.
Koristi od redovnog vežbanja surja namaskare daleko prevazilaze obične fizičke vežbe, dok istovremeno pojačavaju dinamizam izvođenja sportskih i drugih oblika fizičke rekreacije. To se dešava usled direktnog oživljavajućeg uticaja na solarne energije tela, koncentrisane u manipura čakri, koje protiču pingala nadijem (psihički/energetski prolaz). Takođe, ako se asane izvode zajedno sa pranajamom, ili u saglasnosti sa sadhanom, tada one vode ka sistematskoj ravnoteži energija, kako na fizičkom, tako i na mentalnom planu. Da bismo ovo razumeli u potpunosti potrebno nam je osnovno poznavanje psihičkog sistema nadija, ili kanala, putem kojih se fizičko telo pokreće.
Dvojni aspekt života
Živimo u svetu dualnosti: dan-noć, svetlost-tama, dobro-loše, introvertnost-ekstrovertnost, znanje-delanje, i tako dalje. Nastanjeni smo u svetu polarnosti, koji se u jogi simbolično predstavlja idom i pingalom, a u nekim drugim filozofijama, na primer u taoizmu, pojmovima jin i jang. Ovi simboli su korisni kada se naš svemir želi razumeti na svim nivoima.
Prema joga šastrama, energetska struktura koja leži u osnovi tela je ono što ga napaja životom. Tekstovi u drevnim spisima navode 72000 nadija ili energetskih kanala u telu. Ovi kanali se međusobno prožimaju i međusobno su zavisni na raznim nivoima, kao što se i zvuk sastoji od viših i nižih harmonija. Kanali mogu biti fizički (nervni, cirkulatorni, limfatički, itd), pranični (suptilniji tokovi energije koji su još uvek povezani sa fizičkim telom – kao što je metabolizam), mentalni (tokovi misli) ili psihički (snovi i vizije). Pingala nadi provodi prana šakti (vitalnu energiju), a ida nadi provodi manas šakti (mentalnu energiju). Karakteristike ovog para energetskih tokova su sledeće:
Ida: dah teče kroz levu nozdrvu, introvertnost, svesnost, um, negativno, hladnoća, žensko, pasivno, mesec, subjektivnost, intuicija, leva strana tela, desna strana mozga.
Pingala: dah teče kroz desnu nozdrvu, ekstrovertnost, energija i akcija, prana, pozitivno, toplota, muško, aktivno, sunce, objektivnost, logika, desna strana tela, leva strana mozga.
Broj mogućih osobina ide i pingale je beskonačan, jer se ovo dualno svojstvo očitava u celokupnoj prirodi. Makrokosmos, kao i mikrokosmos, koji predstavljaju telo čoveka, pri prenošenju nervnih impulsa se baziraju na polarnostima kao što su arterije/vene, simpatikus/parasimpatikus, natrijum/kalijum.
Buđenje duhovne sile
Kada se ujedine dvojni aspekti ide i pingale nastaje treća sila. Ova sila teče kao duhovne energije u sušumna nadiju. Do njegovog buđenja može doći isključivo kada su ida i pingala savršeno uravnotežene. Buđenje sušumna nadija kod čoveka je povezano sa buđenjem energije u kičmenom stubu. Oslobođena energija prenosi individualnu svesnost u transcedentalne duhovne oblasti, koje se nalaze van prostora i vremena. Da bi do ovog buđenja moglo doći, prethodno se um i telo moraju pripremati duži period vremena, a energije teći u dovoljnoj količini, i bez zastoja.
Surja namaskara stvara osnovu za oslobađanje prane i uravnotežavanje pingala nadija. Zdravo telo i aktivno budno stanje predstavljaju osnovu duhovnog razvoja. Preveliki broj filozofija je, u celokupnoj dosadašnjoj istoriji, zanemarivalo ovu, najvažniju, činjenicu. Ne može doći do buđenja unutrašnje svetlosti ukoliko se fizička komponenta ne uskladi i integriše sa celokupnom strukturom čoveka. Evolucija zahteva ravnotežu, posebno na duhovnom nivou, dok će u protivnom i dalje preovladavati tama i neznanje.
Fiziološko – pranični efekti
Da bi razumeli kako surija namaskara deluje na pranično telo i nadije potrebno je posedovati praktično iskustvo i jasno shvatanje pojedinačnog dejstva svake asane. Tek se tada vežba može razumeti kao celina. Takođe moramo zapamtiti da mi ne vežbamo samo asane, već i pranajamu, svesnost čakri i mantru, što efekte vežbe hiljadostruko uvećava.
- Tadasana – položaj planine sa šakama spojenim ispred srca (namaskar mudra) nas uvodi u stanje introvertnosti, relaksacije i mira, aktivirajući anahata čakru.
- Hasta utanasana (položaj uzdignutih ruku) isteže telo naviše i unazad. Leđni i vratni mišići su opušteni, dok se isteže prednji deo grudi i stomak. Premda se ovo izvodi uz duboko udisanje, posledično dolazi do blagog masiranja abdomena što poboljšava varenje. Istezanje naviše dovodi do skupljanja kičme što pomaže sunđerastim diskovima između pršljenova da ostanu zdravi, te povoljno utiče na kičmene nerve. Ruke i ramena su opušteni, otklanjajući pogrbljensot. Kaže se da ova poza eliminiše višak telesne težine, verovatno zbog efekta na višudhi čakru i tiroidnu žlezdu, čime se ubrzava metabolizam. Prana se, potpomognuta udisajem, kreće nagore.
- Padahastasana (položaj šake uz stopala) kombinuje efekte savijanja unazad i savijanja unapred. U ovom položaju se masira unutrašnjost abdomena, posebno jetra, bubrezi, žučna kesa, pankreas, nadbubrežne žlezde, materica i jajnici. Položaj povoljno utiče na čitav abdomen, uklanjajući mnoga oboljenja, kao što je, na primer, konstipacija. Poboljšava se varenje, a kod žena se regulišu neredovni ciklusi i prolaps. Krv obilno napaja kičmene nerve, delujući na njih povoljno tokom istezanja. Istežu se potkolene žile i mišići listova na nogama, što leči proširene vene, i olakšava dovod krvi u srce. Ovaj obrnuti položaj povećava priliv krvi u mozak. Kombinacija savijanja unazad i unapred vrši snažan uticaj na čitavo telo, s obzirom da se pritiskaju sve glavne endokrine žlezde – genitalne, adrenalne, timus, tiroida i paratiroida, epifiza i hipofiza. Glavni je akcenat na istezanju karlice i na svadishtana čakri. Pri izdisaju, prana se usmerava ka donjim delovima tela. Prana kja se kreće nadole, zove se apana.
- Anjaneyasana (položaj mesečevog srpa) savija kičmu unazad, u težnji da relaksira leđne mišiće, a usled čega dolazi do istezanja abdomena. Međutim najvažnije istezanje se događa u oblasti karlice. Kukovi se istovremeno spuštaju na dole i privlače napred, usled situacije da se jedna noga savija u kolenu, a druga ispruža što više unazad. Koncentracija je na tačku između obrva, agja čakru, koja je direktno povezana sa muladharom. Na taj se način energijom koja se oslobađa u karličnom pojasu, stimuliše agja/adžna. Sa udahom, prana se kreće naviše, i to nadijem koji se oseća duž prednje strane butine i ide nagore prednjom stranom tela, pravo do oblasti adžna čakre. Ukoliko su vam sinusi zapušeni, momentalno ćete pri istezanju svake strane tela osetiti olakšanje.
- Adhomukhasvanasana (položaj psa koji gleda dole) fizički jača nerve i mišiće ruku i nogu, isteže mišiće i žile na listovima nogu, a kičmu čini uspravnom i zategnutom. Ova asana uklanja proširene vene, i povoljno deluje na kičmene nerve. Smatra se da ona stimuliše vishudhi čakru jer se brada postavlja na grudi, pritiskajući tiroidnu žlezdu. Sa izdisajem, prana se kreće na dole.
- Ashtangaasana (položaj osam tačaka) razvija grudni koš, i jača ruke, ramena i noge. Najjače dejstvo je na normalnu krivinu kičme, pri čemu se u ovu oblast šalje povećana količina krvi, čime se podmlađuju nervi. U ovom se položaju leđni mišići potpuno relaksiraju, pa se smatra da se tako stimuliše manipura čakra. Može se osetiti povećano oslobađanje energije iz ove čakre jer je ceo kičmeni stub zgrčen. S obzirom da se izdisaj zadržava (bahir kumbhaka), prana se kreće nadole ka manipuri, gde kod iskusnih vežbača dolazi do spajanja prane i apane.
- Urdhvamukhasvanasana (položaj psa koji gleda gore) vrši dinamički pritisak na sve organe u grudima i abdomenu, i uklanja mnoga oboljenja, na primer astmu, konstipaciju, loše varenje, probleme sa jetrom i bubrezima, itd. Oslobađajući tenziju leđnih mišića i nerava kičme, dolazi do istezanja svakog pršljena, te je ovo jedna od najboljih asana, naročito u intervalu kada potpuno zauzmemo položaj. Premda se kičmeni stub pomera napred, ka glavi, dolazi do neznatnog skupljanja u donjem delu kičme, kod svadishtana čakre. Usled udisaja, prana u ovom položaju teži kretanju naviše, ali mi, koncentrišući se na oblast svadhishtane, pokušavamo pranu stimulisati na samom njenom izvoru, odakle kreće naviše, i zbog toga što je u prethodna dva položaja zadržavana u donjem delu tela.
Efekat kombinovanog delovanja
Fizičko telo se sastoji od materije i energije. Fizički pokreti koji se izvode unapred i unazad su sami po sebi dovoljni da ubrzaju metabolizam i oslobode telesnu energiju. Ukoliko se pokreti kombinuju sa stimulacijom čakri, efekti se dodatno pojačavaju.
Sve se energije u nama prenose kroz kičmeni stub, koji je veza između mozga i tela. Ida i pingala nadi su smeštene u kičmenom stubu, i zato je održavanje kičme zdravom od najveće važnosti. Premda je surja namaskara aktivna i dinamična vežba, glavni uticaj ima na pingala nadi, naročito ukoliko se vežbanje izvodi ubrzano. Međutim, ako se vežba polako i potpuno, zajedno sa koncentracijom na čakre i mantrama, skoro se podjednako stimulišu i ida i pingala. Odnos stimulacije će zavisiti jedino od veštine vežbača.
Kada se surja namaskara vežba polako, manji je akcenat na pingala nadi, dok se više vremena poklanja mentalnom razvoju. Vežba, koja se sastoji od niza asana, tada se pretvara u niz mudri, vodeći ka uravnoteženijem razvoju. Iz ovog se razloga preporučuje kombinacija brzog i sporog vežbanja, jer je većini nas, zbog životnog stila, potrebna dodatna stimulacija i pročišćavanje pingala nadija. Pre nego što se usudimo da kroz mudre i meditaciju utonemo u ljudsku psihu, moramo ojačati telo, i učiniti ga zdravim. Kanali za izbacivanje nečistoća se moraju učiniti prohodnim. Ustvari, možemo sve učiniti šta je potrebno, i to samo sa nešto više fizičkog vežbanja.

Pranični kanali se čiste tako što se povišava i kontroliše kretanje prane u telu. Uklanjaju se postojeće blokade jer svakak asana potpomaže i naglašava prirodno kretanje prane naviše ili naniže. Kada se završe asane, protok prane će ići lakše, a funkcije organizma biti poboljšane. Ovako se energija konstruktivno usmerava, umesto da se dopusti njeno rasipanje.
Stimulacija manipura čakre pojačava konstruktivno usmeravanje, tj. preusmeravaje energije, do koga dolazi usled uklonjenih blokada. Iako se svesno na manipuru koncentrišemo ne više od dva puta u toku jednog ciklusa, kompletno vežbanje na nju utiče veoma duboko, istovremeno snažeći unutrašnji protok energije.
Manipura čakra je smeštena u pupku, koji je približna centralna ravnotežna tačka tela. Ime „manipura“ znači „grad dragulja“. Povezana je sa solarnim pleksusom, spletom nerava koji se, poput sunčevih zraka, radijalno pružaju iz centralnog pleksusa. Solarnim pleksusom vlada simpatički nervni sistem, pingala nadi, i on je odgovoran za varenje i asimilaciju unešene hrane. Na makro-kosmičkom nivou, Sunce je na isti način odgovorno za rast biljaka i proizvodnju hrane, te je zato veoma važno za održavanje fizičkog zdravlja. Surja namaskara savija i isteže telo, razvlači i sabija centar teže, pri tom ga maksimalno stimulišući. Pored toga što povoljno deluje na varenje, zdrava manipura čakra čini da celo telo odiše vitalnošću.
Po završetku preliminarnog stadijuma učenja surja namaskare, i njenog upoznavanja, nadalje se treba kretati sistematski, korak po korak. Pre svega, polako istežemo fizičko telo, mišiće i tetive, i stimulišemo unutrašnje organe. Kada jednom postanemo svesni naših fizičkih ograničenosti, i počnemo ih prevazilaziti, možemo preći na svesnost prane, kao i na savladavanje raznih prepreka i blokada na ovom nivou. Na kraju učimo da kontrolišemo svoju pranu, da njome manipulišemo, i po želji podešavamo njen nivo. Nakon toga ćemo biti spremni za sledeći stupanj – širenje prane ka suptilnim psihičkim i mentalnim nivoima.
preuzeto iz knjige:
Surya Namaskara, A Technique of Solar Vitalization, Swami Satyananda Saraswati

Hvala na odlicnom objasnjenju. Izbacite jos ovakvih clanaka, jer su odlicni.
Pozdrav!