Tri Bandhe
“Jalandhara bandha, uddiyana bandha i mula bandha su, pojedinačno, smeštene u području grla, abdomena i perineuma. Ako se trajanje njihovog izvođenja može povećati, gde je onda strah od smrti? Vežbanjem ovih triju bandhi, uspavana kundalini se budi i ulazi u sushumnu. Dah postaje miran i tih (kumbhaka). Izvođenjem ovih triju bandhi rechaka (izdisanje) i pooraka (udisanje) prestaju. Sa ovim, čula postaju pročišćena i kevala (prosvetljenje) se ostvaruje. Molim se za ovu vidyu(znanje) koje prebiva u kevala kumbhaki. ‘’ Yogataravali: Sutre 5,6,8
Reč bandha može se definisati na nekoliko načina. U sanskritskom rečniku definiše se kao:
‘’vezivanje, vezivanje okova, svezati, držati, učvrstiti, pričvrstiti, zadržavati, obuzdati, zaustaviti, zatvoriti, vratiti natrag, zaključati’’. Bandha se takođe može definisati po sličnosti i uporediti sa ‘’izgradnjom brane na reci’’, ‘’građenjem mosta’’ ili ‘’građevinom iznad mora’’. Ovo se može protumačiti tako da je bandha sredstvo za prelaženje okeana samsare, svetovnog postojanja i za dostizanje druge obale prosvetljenja, slobode i spontane kreativnosti.
Grupa bandha se sastoji od mula, uddhiyana i jalandhara bandhe. Četvrta maha bandha, je kombinacija ove tri. Kako to da se grupa od samo četiri vežbe smatra podjednako ili čak važnijom od stotina asana, pranayama i mudra vežbi i njihovih varijanti? Tradicionalno, činjenica da se spiritualni aspirant upućivao u bandhe tajno i samo nakon što je ovladao izvođenjem mnogih, često složenih asana, pranayama i mudri pokazuje da je vežbanje bandhi bilo visoko poštovano od strane joga praktičara.
Mula bandha je na fizičkom nivou svesna, voljna kontrakcija perineuma ili cerviksa, uddiyana bandha solarnog pleksusa i jalandhara bandha grla.


Koncept brave
Bandha je u najmodernijoj joga literature definisana jednostavno kao ‘’brava’’. Međutim, pravo značenje bandhe je u suštini protivrečno, jer se kaže da se zaključavanjem ili kontrakcijom određenih mišića na fizičkom nivou nastavlja suptilni proces ‘’otključavanja’’ istovremeno na mentalnom i praničnom nivou. Najmodernije terapije za mišićnu relaksaciju zastupaju mišljenje da sa totalnom, sistematskom kontrakcijom i opuštanjem mišića celog tela, postiže se potpuno fizičko i mentalno opuštanje. Da bi se otklonila fizička i mentalna napetost, osnovno načelo takve teorije je, da je delotvornije prvo naučiti uvećati već postojeću napetost u telu voljnom i selektivnom kontrakcijom svih njegovih mišića. Isto se odnosi i na vežbanje bandhi.
Bandhe deluju na sličan način, istovremeno delujući na fizičko, pranično, mentalno, psihičko i kauzalno telo čoveka. One imaju dalekosežne posledice jer su povezane sa energetskim centrima u kičmi i mozgu. Zbog toga su bandhe daleko dinamičnije, eksplozivnije i imaju neposrednije posledice nego jednostavne kontrakcije mišića u rukama ili nogama, na primer.
Mehanizam bandhi
Bandhe obuhvataju kontrakciju ili stezanje mišića. Kao što postoje tri bandhe, postoje i tri glavne grupe mišića koje su njima obuhvaćene: mišići perineuma, trbušni mišići i cervikalni (vratni) mišići.
Kontrakcija ovih mišića utiče na nervni, cirkulatorni, respiratorni, endokrini i energetski sistem. Kada se mišić kontrahuje, nervni impuls se prenosi do mozga podstičući na rad ostala nervna kola i nervne centre. Ovo zatim utiče na naše stanje svesti. Odgovarajući na ovu stimulaciju mozak prilagođava svoj sistem aktiviranja. Na primer:
- Mula bandha (kontrakcija perineuma) stimuliše oba senzorno-motorni i autonomni nervni sistem u karličnoj regiji. Kada se izvodi mula bandha, karlična stimulacija aktivira parasimpatička nervna vlakna koja izlaze iz kičmene moždine u karličnoj oblasti. Eksperimentalno je dokazano da izvođenje bandhi podstiče sve parasimpatičke aktivnosti u telu koje uključuju smanjenje u srčanom pulsu, ritmu disanja i krvnom pritisku, a u opštem slučaju pružaju odmor i relaksaciju.
- Uddiyana bandha (abdominalna kontrakcija) sabija digestivne organe, adrenalne žlezde, bubrege i, što je najvažnije, solarni pleksus. Ovaj ‘’mozak u želudcu’’ se pritiska i u povratku se stvara priliv energije u abdomen i grudima. Ova energija ima lekovita svojstva i svesno se doživljava kao blagotvorna, povećavajući u nama osećaj blagostanja. Uddiyana bandha deluje na simpatički nervni system, podstičući ga na efikasniji rad. Ona nam takođe omogućuje da postignemo kontrolu nad simpatičkim sistemom tako da ovaj ne funkcioniše u neodgovarajućim situacijama, izbegavajući na taj način posledice stresa i teskobe kod psihosomatskih oboljenja.
- Jalandhara bandha (kompresija grla) isteže vrat povlačeći kičmenu moždinu kao i mozak. Ovo ima suptilno dejstvo na pituitarnu (hipofiza) i pinealnu (epifiza) žlezdu, dok savijanje prema napred (u jalandhara bandhi brada se stavi na grudi) deluje na tireoidnu, paratireoidnu i timus žlezdu. Jalandhara bandha u isto vreme stimuliše parasimpatičku kičmenu regiju u medulla oblongata (smeštenoj u podnožju mozga a na vrhu kičmene moždine) regulišući srčani ritam, respiraciju, krvni pritisak itd.
Izvođenje bandhi vodi ka jednom opštem masirajućem efektu mišića i unutrašnjih organa. Povećano snabdevanje ovih regija krvlju pomaže u celokupnom čišćenju tela. Bandhe deluju i na endokrine žlezde. Pošto su ove žlezde blisko povezane sa čakrama, prirodan zaključak je da bandhe takođe deluju na čakre. Kada su stimulisane, čakre utiču na svaki aspekt organizma, revitalizirajući ga živototvornom energijom.

Fizički efekti bandhi
Izvođenje bandhi zajedno sa pranayamom (kontrola daha i energije) deluje na celo telo na sledeći način:
- One harmonizuju efikasno funkcionisanje endokrinog sistema: jalandhara direktno utiče na pituitarnu, pinealnu, tireoidnu, paratireoidnu i timus žlezdu; uddiyana bandha direktno utiče na adrenalne žlezde i na pankreas; mula bandha direktno utiče na gonade i na perinealno telo/cerviks (za koje se kaže da su zakržljale endokrine žlezde).
Sve bandhe imaju indirektno dejstvo na pituitarnu, pinealnu žlezdu i na mozak. - Kao rezultat direktnog uticaja koji bandhe imaju na endokrine žlezde, u telu su takođe regulisani i određeni bioritmovi. Na primer, i mula bandha i uddiyana bandha su od izvanredne koristi u stabilizovanju menstrualnih ciklusa.
- Sve bandhe, kada se izvode pravilno, snižavaju respiratorni ritam, izazivajući spokojstvo i opuštanje.
- Krvni pritisak se smanjuje.
- Srčani puls se smiruje.
- Povećava se stvaranje moždanih alfa talasa, pokazatelja duboke opuštenosti, ukazujući na usporavanje nervne aktivnosti.
- Simpatička aktivnost u telu se smanjuje, što je još jedan pokazatelj opuštanja.
- Sputana i ukrštena neuronska obrtanja u mozgu se zaista ispravljaju, ponovo dovodeći u red mozak.
- Digestivni sistem se tonizira, masira i revitalizuje preko pritiska na unutrašnje organe.
- Sklad u aktivnosti genitalnog sistema pojavljuje se kao posledica refleksnog delovanja preko nervnog sistema.
Pranični efekti bandhi
Kaže se da su bandhe u međusobnoj vezi sa određenim nervnim spletovima u kičmi, endokrinim žlezdama, kao i sa praničnim energetskim centrima poznatim kao čakre. Za svaki nervni splet I endokrinu žlezdu na fizičkom nivou postoji odgovarajuća čakra na praničnom nivou: muladhara – sakralno-kokcigealni pleksus; swadhisthana – prostatični pleksus; manipura – solarni pleksus; anahata – kardialni pleksus; vishuddhi – faringealno/laringealni pleksus; za ajnu i sahasraru – pinealno/pituitarno/hipotalamički kompleks.
Od šest čakri u kičmi, bandhe su direktno povezane sa aktivnom stimulacijom tri sledeće čakre: mula bandha – muladhara čakra; uddiyana bandha – manipura čakra; jalandhara bandha – vishuddhi čakra. Svaki od ovih fizičkih i praničnih položaja je neurološki u vezi sa odgovarajućim delom u kičmenoj moždini i mozgu, a usled toga i sa psihom. Kontrakcija na fizičkom nivou aktivira i budi, do sada uspavane sposobnosti u mozgu i umu, obično prisutne samo u najrazvijenijem umu. Ovladavanje bandhama, radi toga, vodi ka potpunom ostvarenju našeg potencijala.
Prema mnogim ezoteričnim filozofijama silazni tok prane (apana) predstavlja deo koji vodi čovekovu svest ka nižim, više zemaljskim elementima: npr. zadovoljavanje instiktivne želje, prevelika popustljivost, letargija, apatija, lenjost i tako dalje. Prema ovim filozofijama veruje se da je ljudska suštinska priroda nalik božanskoj, i zato da bi se ponovo sjedinio ili da bi realizovao ‘’prvi uzrok’’, čovek mora preusmeriti svoju svest. U ovom slučaju uloga bandhi, a posebno mula bandhe, je blokiranje kretanja svesti na dole i preusmeravanje prema gore.
Korisna analogija koja olakšava razumevanje bandhi je uporediti ih sa snagom zaključavanja, zaustavljanja, začepljivanja i preusmeravanja koju ima brana. Energija (fizička, mentalna i psihička) se usredsređuje i koncentriše na mestu kontrakcije tako da može biti preusmerena za koristan rad zavisno od želje onoga koji je kontroliše. Ova područja se preplavljuju svežom, vitalnom silom, sposobnom da spreči neravnoteže u telesnim sistemima.
Bandhe i svest
Prema joga spisima, kontrola mišića i nerava kontroliše dah. Kontrola disanja kontroliše svest. Bandhe su sredstvo za povećanje kontrole nad disanjem, a na taj način su i sredstvo za širenje našeg znanja i kontrole nad svešću.
Kaže se da na ritam disanja i na njegovu dubinu utiču: stanje svesti, bolest, atmosferske prilike, misli, vežba i emocije. Istraživanja su pokazala da u stanjima napetosti i straha disanje postaje kratko i površno, dok je u stanjima relaksacije ljudski dah usporen i dubok.
Savršenim izvođenjem bandhi jogi je sposoban zaključati sebe u ‘’večno sada’’, slobodan od dualnosti postojanja, kretanja i promene. Njegova svest nije sputana, modifikacijama misli i tako mu omogućuje da se pretvori u polje sjedinjene svesti. Kao takve, bandhe dovode do pratyahare (uvlačenje čula) i predstavljaju preliminarne tehnike za meditaciju.
Preuzeto iz knjige Mula Bandha,
autor: Chela Buddhananda, uz vođstvo Swami Satyanande Saraswatija